Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Chociaż temat fotowoltaiki jest stosunkowo świeżym tematem dotyczącym energii elektrycznej, obecnie na rynku dostępnych jest cała masa rozmaitych paneli. Różnią się one pomiędzy sobą różnorodnymi aspektami oraz parametrami, dlatego wybór właściwego sprzętu niekoniecznie musi należeć do najłatwiejszych. Prawdopodobnie znacznie prościej jest zakwalifikować się do jednego z unijnych programów inwestycyjnych, których głównym celem jest przekonanie do zamontowania paneli przez prywatnych użytkowników aniżeli dokonać ich odpowiedniego wyboru.

Zatem jakie panele fotowoltaiczne wybrać?
Jak wspomniano powyżej, wybór wbrew pozorom nie należy do najprostszych. Każda możliwość posiada szereg technicznych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, porównując panele jednej marki do drugiej. Szczególnie że marek paneli fotowoltaicznych aktualnie mnoży się coraz więcej.

Niemniej jednak są tacy, którzy twierdzą, że nie wszystkie parametry podane w opisie technicznym paneli należy brać pod uwagę. Do takich informacji, które teoretycznie są mniej istotne od pozostałych, zaliczają moc panelu czy maksymalne obciążenie śniegiem. Natomiast za bardzo istotną, a wręcz kluczową kwestię uważa się cenę paneli, markę producenta, a także sam proces instalacji. Cóż, ciężko po głębszym zastanowieniu nie przyznać racji, gdyż błędnie zamontowane panele fotowoltaiczne nie tylko okażą się najprawdopodobniej kosztowną inwestycją, ale również zmarnowaną.